Nowe znaczy lepsze? 10 nowości w Google Ads

Google Ads nie zwalnia tempa! Na nowościach wprowadzonych w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy przez najpopularniejszą sieć reklamową skorzystają zarówno reklamodawcy, jak i odbiorcy. Na czym polegają zmiany i czy wszystkie nowości okażą się równie korzystne? Tego dowiecie się z poniższego artykułu!

Nie tylko zmiana nazwy – rebranding Google Ads

W lipcu 2018 roku doszło do niemałej rewolucji! Po 18 latach Google Adwords przestał istnieć. W jego miejsce pojawił się Google Ads. Zmianie nazwy towarzyszyło połączenie usług: DoubleClick oraz Google Analytics 360 Suite. Z synergii powstał jeden wspólny brand o nazwie Google Marketing Platform.
Zmiana nazwy miała znaczenie przede wszystkim wizerunkowe, ale już stworzenie nowej platformy reklamowej zdecydowanie usprawniło pracę i komunikację w zespołach marketingowych największych przedsiębiorstw.

Nowy sposób kierowania – zdarzenie z życia

Nowość z 2017 roku. Zdarzenie z życia to nowy sposób kierowania, który umożliwia dotarcie do użytkowników, u których nastąpiło określone, ważne wydarzenie w życiu. Może to być np. ślub, narodziny dziecka, adopcja zwierzaka, przeprowadzka, zakup nieruchomości czy zmiana pracy.
Punkty zwrotne w życiu pojedynczego użytkownika nie zdarzają się tak często jak czynności, które wykonuje on regularnie. Może to oznaczać, że kierowanie kampanii po zdarzeniu z życia mocno uszczupli grono odbiorców. Zwróćmy jednak uwagę, że będą to odbiorcy w szczególnym, wyjątkowym dla siebie momencie, często wzmagającym intencje zakupowe. Przykładowo: jeśli ktoś planuje adopcję psa – będzie potrzebował odpowiedniej wyprawki w postaci miski, obroży, legowiska czy artykułów pielęgnacyjnych, które z łatwością nabędzie w e-sklepie zoologicznym.
Paradoksalnie: jedno szczególne zdarzenie z życia może oznaczać większy zasięg niż miałoby to miejsce w przypadku kategorii odbiorców odpowiadającej pojedynczym decyzjom zakupowym. Te zostały po prostu skatalogowane pod profil tego konkretnego wydarzenia.

 

Duże wymagania Google Ad Grants

Zmiany w kampaniach przeznaczonych dla organizacji non profit przypadły na styczeń 2018 roku. W myśl nowych zasad – wszystkie konta Google Ads należące do programu Ad Grants w każdym miesiącu muszą osiągnąć określony współczynnik klikalności (CTR) na poziomie co najmniej 5%. Jeżeli w ciągu kolejnych dwóch miesięcy konto nie spełni wymagań dotyczących CTR – zostanie zawieszone.
Na tym nie koniec zmian! Konto obowiązkowo musi posiadać ustawione kierowanie geograficzne, dwa aktywne teksty reklamowe oraz dwie grupy reklam przypadające na każdą kampanię. Co więcej, nie można kierować kampanii na słowa brandowe nienależące do organizacji.
Podsumowując – wymagania względem organizacji korzystających z Ad Grants wzrosły, ale ścisły rygor powinien przełożyć się na lepszą jakość samych reklam.

Marchewka zakupowa, czyli rozszerzenie promocji

W 2018 roku Google udostępnił nowe rozszerzenie promocji, dzięki któremu odbiorcy zostaną powiadomieni o wysokości rabatu, warunkach promocji bądź produktach lub usługach, które obejmuje oferta. Rozszerzenie promocji może mieć charakter ogólny. Może też dotyczyć konkretnej okazji, np. Walentynek, początku roku szkolnego czy Black Friday.
Zmiana ma korzystny wpływ na klikalność reklam. Użytkownik widzi konkretną wielkość przyznanego mu rabatu na interesujący go produkt lub usługę, co jest świetną „marchewką”
w podejmowaniu decyzji zakupowych.

Kampanie GDN – Pay Per Conversion

Od niedawna, realizując kampanię GDN (Google Display Network), można korzystać z możliwości ustalania stawek płatności za konwersje. Dzięki nowej strategii prowadzone działania reklamowe są darmowe aż do samego momentu uzyskania konwersji. Model o tyle sprytny, że nie wymaga płatności za każde kliknięcie w reklamę. Koszty pojawiają się dopiero w momencie osiągnięcia założonego w kampanii celu.
Uwaga! Aby skorzystać z płatności za konwersję, czyli Pay Per Conversion, należy spełnić dodatkowy warunek. By móc rozliczać się w ten wygodny sposób, wymagane jest wygenerowanie 100 konwersji w trakcie pierwszych 30 dni trwania kampanii.

Nowy Gmail – więcej prywatności

Uwaga, dobra wiadomość dla tych, którzy cenią sobie prywatność elektronicznej korespondencji. Google w końcu przestał zaglądać nam do skrzynek! Do tej pory w kampaniach GSP (Gmail Sponsored Promotions) roboty wykorzystywały treści wiadomości jako mechanizm personalizowania reklam. Zmiany wprowadzone w tym zakresie – choć z pewnością cieszą indywidualnych użytkowników – jednocześnie powodują mniejszą precyzję w targetowaniu reklam do odbiorców w kampaniach GSP.

Budżet dzienny razy dwa

Pod koniec 2018 roku wprowadzono możliwość dwukrotnego przekroczenia średniego budżetu dziennego. Wszystko po to, by lepiej realizować cele reklamowe. Skutek? Znaczące zmniejszenie kontroli nad zaplanowanym budżetem. O ile w kampaniach długoterminowych może być to dobra zmiana, tak w przypadku krótkookresowych działań – niesie ryzyko niewłaściwego rozplanowania budżetu kampanii i niepotrzebnych wydatków.

Nowe możliwości w Customer Match

Customer Match to narzędzie pozwalające wykorzystać zebraną bazę mailową klientów w celach reklamowych. W 2017 roku zostało ono rozszerzone o dodatkowe możliwości, między innymi o możliwość uzupełnienia danych osobowych: imienia i nazwiska, numeru telefonu, kraju oraz kodu pocztowego. Kierowanie na listy adresowe będzie możliwe w sieci wyszukiwania, zakupach Google, Gmailu oraz YouTube.
Nowe funkcje pozwolą na precyzyjne targetowanie reklam. Należy przy tym jednak pamiętać, aby pozyskiwanie danych odbywało się legalnie, zgodnie z nowym rozporządzeniem RODO.

 

Inteligentne kampanie produktowe

Inteligentne kampanie produktowe to połączenie tradycyjnych kampanii produktowych i kampanii remarketingowych. Umieszczanie reklam w witrynie i ustalanie stawek odbywa się w sposób zautomatyzowany. Systemy testują różne kombinacje nadesłanych obrazów i tekstu, by wyświetlać najtrafniejsze reklamy w sieciach Google (w sieci reklamowej i wyszukiwaniach Google, Gmail oraz YouTube).
Połączenie standardowej kampanii produktowej z remarketingową to rozwiązanie przynoszące wiele korzyści. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy dotrzeć do większej ilości odbiorców, co z kolei pozwala zmaksymalizować ilość konwersji.

Trzeci nagłówek, drugi opis

W ostatnich miesiącach pojawiła się ciekawa nowość, dzięki której mamy więcej miejsca na przekazanie komunikatu reklamowego swoim klientom. Mowa tutaj o dodatkowym nagłówku oraz opisie w reklamach tekstowych. Dobrze wykorzystane dodatkowe 30 znaków w nagłówku pomoże nam przykuć uwagę potencjalnego klienta, a w dodatkowych 90 znakach opisu możemy przekazać więcej szczegółów o oferowanych przez nas produktach i usługach.

Niestety, dodatkowy nagłówek oraz opis nie zawsze są wyświetlane (jeżeli okaże się, że ekran użytkownika nie pomieści pełnej treści, trzeci nagłówek i drugi opis mogą zostać pominięte).

Jednych cieszą, innych irytują – zmiany wprowadzane przez Google zawsze budzą wiele emocji, szczególnie wśród ekspertów SEM i SEO. Nie inaczej było w przypadku nowości giganta, które pojawiły się na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy. Część z nich, jak na przykład dodatkowe opisy i nagłówek reklamy wydają się bardzo korzystne. Na tej zmianie powinni zyskać zarówno reklamodawcy, jak i i odbiorcy: reklamodawcy zyskają więcej przestrzeni na prezentację komunikatu, a użytkownik już podczas pierwszego kontaktu z reklamą otrzyma szczegółową informację o produkcie lub usłudze. Niektóre nowości Googla wydają się mieć swoje minusy – na przykład wprowadzenie elastycznego budżetu potrafi zburzyć zaplanowaną strategię wydatków na kampanie, zwłaszcza osobom, które nie potrafią jeszcze sprawnie optymalizować kosztowych aspektów kampanii.